Realizowane przez wiele godzin trasy, przemierzanie setek i tysięcy kilometrów, trudne warunki pogodowe i konieczność nieustannego koncentrowania się na drodze bywają uciążliwe. Praca kierowcy samochodu ciężarowego może jednak dawać mnóstwo satysfakcji i być przyjemna. Ważne jest jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jak to zrobić?

Przygotowanie do trasy

Chociaż mogłoby się wydawać, że przygotowanie do drogi polega głównie na spakowaniu się i wybraniu na urządzeniu GPS optymalnej trasy, w rzeczywistości kierowca powinien zadbać również o inne kwestie. Jedną z nich jest odpoczynek – zmęczenie i senność mogą powodować obniżenie koncentracji, co w przypadku osoby prowadzącej kilkudziesięciotonową ciężarówkę jest niezwykle niebezpieczne. W ramach przygotowania do trasy warto też sprawdzić mocowania ładunku. Solidne pasy transportowe oraz dobrze dobrana do gabarytów przewożonego towaru metoda mocowania zapewni stabilność i uchroni przed przemieszczaniem się lub przewróceniem ładunku podczas jazdy. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo samego kierowcy tira ale również innych użytkowników dróg publicznych oraz przewożonego ładunku. Utrata panowania nad ciężarówką prowadzić może do groźnych kolizji, albo zniszczenia towaru, co oczywiście wiąże się ze stratami finansowymi dla firmy.

Nienaganny stan techniczny

Niesprawny siłownik hamulcowy, uszkodzone amortyzatory tir lub inne części i mechanizmy prowadzić mogą do groźnych sytuacji, a niekiedy przyczyniają się do wypadków drogowych. Właśnie dlatego konieczne jest regularne serwisowanie samochodów ciężarowych należących do floty transportowej. Tiry każdego dnia pokonują bardzo duże odległości, dlatego naturalną koleją rzeczy jest stopniowe zużywanie się poszczególnych mechanizmów i części. Im wcześniej zostanie wykryta usterka, tym niższy koszt naprawy, a przede wszystkim – większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Diagnostyka prowadzona przez sprawdzony warsztat skutecznie ochroni przed zagrożeniami spowodowanymi awarią.