Ładunki przewożone za pomocą TIRA bywają różne. Niezależnie jednak od tego, czy ciężarówka transportuje materiały budowlane, żywność czy telewizory bądź lodówki, towar umieszczony na naczepie powinien być w odpowiedni sposób zabezpieczony. Dlaczego jest to tak ważne i jakie akcesoria TIR będą w tym zadaniu pomocne?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chociaż mogłoby się wydawać, że ładunek o znacznej masie pod wpływem własnego ciężaru nie będzie się przemieszczał, w rzeczywistości konieczne jest jego zabezpieczenie niezależnie od wagi czy gabarytów. Jeśli towar przewróci się podczas jazdy, może uszkodzić plandekę i wysypać się na drogę, co oczywiście prowadzi do ryzyka wystąpienia kolizji, zaś przemieszczające się w zakrętach palety z ładunkiem bywają też powodem przewrócenia się całej naczepy – obie te sytuacje są niezwykle groźne. Kilkudziesięciotonowy tir, nad którym kierowca utracił kontrolę, może spowodować poważne szkody, a nawet doprowadzić do tragedii. Zlekceważenie etapu mocowania ładunku i mało dokładne wykonanie tego zadania jest więc niedopuszczalne i nie można go zaniedbać.

Jak mocować?

Do mocowania ładunków na naczepie ciężarówki wykorzystywane są przede wszystkim pasy transportowe oraz kątowniki, a niekiedy stosuje się również maty antypoślizgowe. Każdy z wymienionych elementów powinien być solidny i nie uszkodzony – w przeciwnym razie może w niewystarczającym stopniu unieruchomić towar. Ważna jest również metoda mocowania ładunku, a także równomierne rozłożenie jego ciężaru, o ile jest to możliwe i zachowane odpowiedniego nacisku na osie. Podczas załadunku konieczne jest też przestrzeganie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu – w przeciwnym razie podczas ewentualnej kontroli należy spodziewać się mandatu, a co znacznie bardziej istotne – przeładowany tir może okazać się zagrożeniem na drodze. Dlatego też warto zadbać, aby towar był stabilny, a ciężarówka równomiernie obciążona. Ułatwi do prowadzenie tira i zapewni większe bezpieczeństwo na drodze.